ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 15 Листопада 2019 П'ятниця
  головна |  новини |  контакти |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
28241 переглядів
732 відвідувачів
926 сессійВідділ метеорології

1. Історія

Відділ метеорології бере свій початок з часу організації у 1855 р. метеорологічної обсерваторії при Київському університеті Св.Володимира, працівниками якої, крім метеорологічних спостережень, виконувались також і роботи, що входять до функцій нинішнього відділу метеорології, а саме: узагальнення даних спостережень та методичне керівництво мережею станцій. Динаміка чисельного складу метеорологічної мережі спостережень відображена в таблиці

Тип пункту метеорологічних спостережень Р і к
1885 1892 1925 1929 1941 1948 1956 1986 2005
Станція 10 1648 380 360 164 157 292 206 187
Пост немає даних немає даних 118 1538 немає даних 323 682 413 312

З часом змінюючи свій статус і підпорядкованість, відділ опікувався станом мережі, її раціональним розміщенням та іншими методичними питаннями.

Відділ метеорології очолювали Шишковський Н.Т. (1956 - 1959р.) Трусов І.І. (1960 - 1963р, 1972 - 1974р.), Остролазова В.А. (1964р.), Левченко А.М. (1965 - 1971р.), Гіль Г.М. (1975 - 1993р.), Митник Т.Г. (10. 1993 - 02. 1996рр.).

Відділ готував до друку метеорологічні щорічники, що містять узагальнення результатів основних спостережень.

Відділом підготовлені наступні довідники (разом з УкрНДГМІ): "Климатологический справочник СССР", вип. 10, метеорологічні дані за окремі роки; "Справочник по климату СССР", вип. 10 (сонячна радіація, радіаційний баланс і сонячне сяйво, температура повітря і ґрунту, вологість повітря, опади і сніговий покрив, хмарність і атмосферні явища).

З 1961 року відділ замість метеорологічних щорічників почав випускати метеорологічні щомісячники. Редактором щомісячників є Г.М. Гіль.

У 1967 році був підготовлений "Климатологический справочник СССР", історія і фізико-географічний опис метеорологічних станцій України, а у 1970 році такий же довідник з даними по постах.

Відділом були виконанні роботи з узагальнення матеріалів спостережень за особливо небезпечними метеорологічними явищами погоди за період з 1951 по 1965 рр.

Починаючи з 1966 р. відділ щорічно разом з Українським гідрометцентром проводить аналіз і обробку даних про стихійні гідрометеорологічні явища, що мали місце на території України в минулому році, і готує щорічний звіт про ці явища, (відповідальною за цей розділ роботи є Г. І. Кутузова).

Особлива увага приділялася інспекції метеостанцій, під час яких метеостанціям надається необхідна методична і практична допомога.
2. Штати

На сьогодні до складу відділу метеорології входять група метеорології, група актинометрії, група обробки метеоданих та сектор аерології, всього 20 працівників.

Велику увагу відділ приділяє питанням підвищення кваліфікації працівників мережі. У відділі щороку проводиться виробнича практика студентів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.

На сьогодні у відділі працює 10 працівників з вищою освітою, 2 - з середньою спеціальною, двоє навчаються в КГУ і ОДЕУ, один в аспірантурі.

Спеціалісти відділу регулярно підвищують свою кваліфікацію, як самостійно, так і на курсах підвищення кваліфікації, в т.ч. міжнародних, під егідою Всесвітньої метеорологічної організації (Тель-Авів, Каїр, Санкт-Петербург).

Найбільш висококваліфіковані працівники відділу (Н.І. Швень, Г.М. Гіль, Л.В. Іванова, Т.О. Ревера, О.А. Павленко, Олена О. Косовець) беруть участь у комплексних інспекціях обласних Центрів по гідрометеорології, інспекторських об'їздах, методичних інспекціях станцій, забезпечують контроль за єдністю вимірювань атмосферного тиску та сонячної радіації на мережі гідрометслужби. З березня 1996р. очолює Швень Н.І.

3. Завдання та функції

Основними завданнями відділу є вивчення метеорологічного режиму і сонячної радіації та методичне керівництво актинометричними та метеорологічними спостереженнями на мережі станцій і постів на території України.

Відділ метеорології проводить методичні інспекції відділів метеорології територіальних ЦГМ, надає їм допомогу в забезпеченні отримання достовірних даних на закріпленій мережі спостережень.

Відділ розробляє перспективні плани розвитку і раціоналізації метеорологічної і актинометричної мережі спостережень та окремих видів метеорологічних спостережень.

Велику увагу відділ приділяє удосконаленню існуючих методів метеорологічних і актинометричних спостережень, їхнього узагальнення і кліматологічної обробки, а також розробці нових методів дослідження метеорологічного і актинометричного режимів.

Відділ бере участь в розробці річних та перспективних планів науково-дослідних робіт з метеорології та актинометрії і бере безпосередню участь в виконанні цих робіт.

Відділ керує випробуванням на станціях нових приладів і методів спостережень, узагальненням результатів цих випробувань і готує висновки про їхнє використання в умовах України.

Відділом проводиться узагальнення і підготовка до друку даних метеорологічних, актинометричних спостережень у вигляді щомісячників, щорічників і опис метеорологічного і радіаційного режиму України, забезпечення цими матеріалами зацікавлених організацій і науково-дослідних установ безпосередньо і через Галузевий державний архів гідрометслужби.

Відділ регулярно організовує наради-семінари фахівців-метеорологів територіальних Центрів по гідрометеорології, на яких обговорюються актуальні проблеми роботи метеорологічної мережі. За результатами нарад-семінарів намічаються заходи щодо поліпшення роботи мережі.

4. Досягнення і здобутки

З 1992 року у відділі метеорології ЦГО вперше в Україні розпочате нанесення метеоданих на магнітні носії на персональних комп'ютерах.

У відділі була створена програма контролю якості метеоданих.

У 1996р. спільно з Українським науково-дослідним гідрометеорологічним інститутом була створена програма для обробки метеоданих станцій і створення баз даних, в 2004 році завершена робота по створенню програм обробки метеоданих постів з одержанням щомісячників, щорічників та баз даних.

Створено також програми, які дозволяють за допомогою стандартних запитів використовувати бази даних станцій і постів для забезпечення потреб споживачів.

Згадане програмне забезпечення було направлене в територіальні ЦГМ та організації, що мають закріплені пости з метеорологічним розділом роботи, для впровадження.

Архіви метеоданих, які створюються у групі обробки метеоданих, передаються до Галузевого державного архіву гідрометслужби.

Працівники відділу беруть активну участь в розробці та експертизі нових нормативних документів, в т.ч. Настанов, Інструкцій, Положень, методичних вказівок.

На 4-х станціях Київської області встановлено цифрові барометри БАР, які забезпечують спостереження на сучасному рівні. 90% метеостанцій Київської обл. оснащено комп'ютерами, 5 станцій перейшли від телеграфної до модемної передачі даних спостережень.

5. Плани на майбутнє

Враховуючи важливість для споживачів, які користуються метеорологічними даними, інформації про те, в яких умовах, якими приладами, за якими методиками проводяться метеорологічні спостереження, відділ метеорології 2006р. розпочав створення нової історії та фізико-географічного опису метеостанцій.

Для покращення якості даних планується вдосконалити процедури контролю та узагальнення метеоданих.

Надійність інформації по всіх метеовеличинах, в т.ч. атмосферному тиску та сонячній радіації, забезпечується регулярним зрівнянням приладів з еталонними.

Новини ЦГО
13.11.2019  Кияни пережили найтеплішу ніч за 139 років спостережень
  За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезне
13.11.2019  Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними стаціонарних постів спостережень Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезнев
07.11.2019  Чергові температурні рекорди у столиці
За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського 6 листопада у
05.11.2019  Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними стаціонарних постів спостережень Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезнев
05.11.2019  Кияни пережили другу найтеплішу ніч за 139 років спостережень
За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського температура вваш IP 35.171.45.91
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії