ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 19 Вересня 2018 Середа
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
31151 переглядів
391 відвідувачів
817 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища
у  м. Києві  і  Київській області   у  серпні  2018 року
за даними спостережень ЦГО ім. Бориса Срезневського

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського проводились спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6652 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

Цьогорічний серпень зайняв п’яту позицію серед найтепліших у Києві з 1881 року. За даними метеостанції ЦГО ім.Бориса Срезневського, яка розташована на проспекті Науки, середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,5°С, що перевищило кліматичну норму на 3,9°С. Протягом 9 днів серпня температура повітря перевищувала 30°С, а найспекотніше було 15 серпня, коли максимальна температура після полудня піднялась до +32,8°С. Місячна кількість опадів склала третину кліматичної норми.

У першій та другій декадах серпня у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря. Українським гідрометцентром було надано 2 штормові попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві: з 30 липня по 3 серпня  та  14-16 серпня 2018 року. Зростання забруднення повітря у ці періоди було зумовлено антициклональним характером погоди, спекою, слабким вітром у приземному шарі повітря.

У цей період на стаціонарних постах спостережень були зафіксовані високі концентрації забруднювальних речовин в атмосфері. Зокрема, середньодобові концентрації формальдегіду на деяких постах досягали 5-8 ГДКс.д., діоксиду азоту – 4-5 ГДКс.д.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на десяти постах він характеризувався, як дуже високий, на одному – як високий, на трьох – як підвищений. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Загалом по місту у серпні середньомісячні концентрації чотирьох  забруднювальних речовин (другого та третього класу небезпеки) досягали та перевищували ГДКс.д.: формальдегіду – у 5,7 разів, діоксиду азоту – 3,5 раза, оксиду азоту – 1,5 раза, вміст фенолу був на рівні 1,0 ГДКс.д.

Вміст діоксиду азоту у серпні за середньомісячними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. на всіх постах, крім ПСЗ №5 (пр. Науки - район  Багринової гори). Найбільші середньомісячні концентрації діоксиду азоту відмічені: на Бессарабській площі – 4,8 ГДКс.д., на Деміївській площі і проспекті Перемоги – 4,5 ГДКс.д., на вулицях Довженка, Каунаській та площі Перемоги – 4,3 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,3-4,0 ГДКс.д., на ПСЗ № 5 – 0,6 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Бессарабській площі, проспекті Перемоги та вулиці Каунаській становив 1,5 ГДКм.р., ще на дев’яти постах максимальні концентрації були у межах 1,1-1,4 ГДКм.р. Всього з діоксиду азоту у серпні зафіксовано 261 випадок перевищення ГДКм.р., що становило 26,3% від загальної кількості спостережень за цією домішкою (у минулому місяці – 21,8%). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту зафіксована на ПСЗ №№ 7, 20, 9, 6 (40-50%).

Середньомісячний вміст завислих речовин досягав 1,0-1,3 ГДКс.д. на Бессарабській та Деміївській площах, проспекті Перемоги, вулиці Каунаській. Максимальні разові концентрації завислих речовин коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

З оксиду вуглецю найбільша середньомісячна концентрація була зафіксована в районі Бессарабської площі – 1,0 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,3-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю досягали 1,2 ГДКм.р. на проспекті Перемоги та бульварі Лесі Українки, 1,0 ГДКм.р. – на Бессарабській і Деміївській площах. На інших постах максимальні концентрації були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р.

Найбільший середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано на Бессарабській площі – 7,3 ГДКс.д., Деміївській площі та проспекті Перемоги – 7,0 ГДКс.д. На восьми постах середньомісячні концентрації формальдегіду були у межах 5,0-6,7 ГДКс.д., на пр. Науки – 2,7 ГДКс.д., в районі Гідропарку – 2,3 ГДКс.д. Максимальні концентрації формальдегіду на Бессарабській та Деміївській площах досягали 1,0 ГДКм.р., на інших постах були на рівні 0,4-0,9 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту у серпні становив 1,5 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на Деміївській площі –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

Вміст фенолу за середньомісячними значеннями становив 1,0-1,3 ГДКс.д. (на усіх шести ПСЗ, де проводились спостереження), максимальний – 0,5-0,6 ГДКм.р.

Максимальний вміст хлористого водню на семи постах, де проводились спостереження досягав рівня 1,0-1,2 ГДКм.р., середній вміст становив 0,6 ГДКс.д.

Середньомісячні та максимальні концентрації, фтористого водню, сірководню та аміаку не досягали рівнів відповідних санітарно гігієнічних норм.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської та Деміївської площ, проспекту Перемоги (район метро Святошин), вулиць Олександра Довженка (поблизу метро Шулявка) та Каунаської, площі Перемоги, Оболонського проспекту, бульвару Лесі Українки, вулиць Скляренка, Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), де рівень забруднення характеризувався як дуже високий (див. рис).

Дещо менше, але на рівні «високого» було забруднене повітря в  районі вулиці Попудренка (метро Чернігівська). Підвищений рівень забруднення повітря фіксувався на Гідропарку (район поблизу мосту метро та автомагістралі), вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).

Порівняно з липнем цього року рівень забруднення повітря у місті підвищився за рахунок зростання вмісту формальдегіду.

Порівняно з серпнем 2017 р. забруднення атмосферного повітря також підвищилось: значно зріс середньомісячний вміст формальдегіду, підвищився вміст діоксиду азоту. Поряд з цим зафіксовано помітне зниження середньомісячного вмісту фенолу, оксиду вуглецю, менше – фтористого водню, діоксиду сірки.

Зростання рівня забруднення повітря у Києві у серпні 2018 р. пов’язано з метеорологічними та синоптичними умовами цього місяця (антициклональний характер погоди, висока температура повітря, слабкий вітер), які сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок в атмосфері. Основними забруднювачами повітря були викиди автотранспорту та викиди при проведенні асфальтування і ремонтних робіт на багатьох шляхах міста.

 

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.

 

Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів. У м. Біла Церква через поломку приладу вміст оксиду вуглецю у серпні не визначався.

У серпні 2018 р. було проаналізовано 520 проб повітря, відібраних у місті Біла Церква, по 312 проб – у містах Броварах, Обухові та Українці.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький. У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у серпні не перевищували відповідні ГДКс.д. Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого у Білій Церкві була на рівні 2,5 ГДКс.д., в Обухові, Українці та Броварах – 2,0 ГДКс.д.

У порівнянні з серпнем минулого року спостерігалось незначне зниження вмісту діоксиду азоту у Білій Церкві та Українці; оксиду вуглецю та діоксиду азоту – в Обухові; завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю та діоксиду азоту – у Броварах.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у серпні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними  показниками.

У серпні було відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного та азоту нітритного на рівні 1 - 2 ГДК, фенолами, сполуками міді, мангану – 1-3 ГДК, цинку – 1-5 ГДК, хрому шестивалентного – 3-8 ГДК.

Концентрації нафтопродуктів, сполук заліза загального, синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з серпнем 2017 р. у воді р. Дніпро в районі Києва дещо збільшився вміст сполук азоту амонійного та фенолів; зменшились концентрації азоту нітритного, сполук міді,  хрому шестивалентного.

За гідробіологічними показниками (розвиток планктонних ценозів) якість вод Канівського водосховища відповідала 3-му класу - помірне забруднення. У серпні масовий розвиток діатомових і синьо-зелених водоростей в районі Києва пішов на спад. Незважаючи на високу температуру води чисельність та біомаса мікроцистіса були невеликі.

За результатами біотестування хронічна токсична дія вод водосховища на плодючість та виживання тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis  була відсутня.

новини ЦГО
17.09.2018  Температура води у Дніпрі біля Києва в понеділок опустилась нижче 20 градусів
Згідно спостережень  гідрологічної станції Київ Центральної геофізичної обсерваторії імені Бори
05.09.2018  Вересень у столиці розпочався з температурного рекорду
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
03.09.2018  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели підсумки загалом спекотного літ
За даними спостережень метеостанції обсерваторії середня температура повітря цьогорічного літа у Киє
03.09.2018  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели погодні підсумки серпня, який у стол
         За даними спостережень метеостанції обсерваторії
01.08.2018  Підсумки на початку холодного, а в кінці спекотного, липня у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськоговаш IP 54.224.166.141
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії