ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 22 Березня 2019 П'ятниця
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
36740 переглядів
745 відвідувачів
1377 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища у  м. Києві  і  Київській області   у  лютому 2019 року за даними спостережень ЦГО ім. Бориса Срезневського

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського проводились спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6546 проб. Визначалось 20 забруднювальних домішок, з них основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту та оксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів (кадмій, залізо, манган, мідь, нікель, свинець, хром, цинк) та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у лютому по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на одному посту він характеризувався, як низький, на трьох – як підвищений, на десяти – як високий. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка (див. рис.).

Загалом по місту у лютому середньомісячні концентрації трьох забруд­нювальних речовин (другого та третього класу небезпеки) перевищували ГДКс.д.: діоксиду азоту – у 3,3 раза, формальдегіду – у 1,6 раза, діоксиду сірки – у 1,4 раза. Середньомісячний вміст оксиду азоту був на рівні 1,0 ГДКс.д.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями перевищував  ГДКс.д. на всіх постах, крім ПСЗ № 5 (пр. Науки, 37). Дуже високі середньомісячні концентрації цієї домішки відмічені на трьох постах міста: на вулиці Інженера Бородіна – 6,1 ГДКс.д., на вулиці Попудренка – 5,6 ГДКс.д., на вулиці Семена Скляренка – 5,4 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 0,3 ГДКс.д. Максимальний вміст діоксиду азоту на рівні 3,7 ГДКм.р. спостерігався на вулицях Інженера Бородіна та Семена Скляренка, 2,8 ГДКм.р. – на площі Перемоги, 2,6 ГДКм.р. – вулиці Попудренка, 2,2 ГДКм.р. – на проспекті Перемоги; на інших постах максимальні концентрації були у межах 0,9-1,5 ГДКм.р., на проспекті Науки – 0,2 ГДКм.р. Всього з діоксиду азоту у лютому зафіксовано 118 випадків перевищення ГДКм.р. (11,9 % від загальної кількості спостережень за цією домішкою). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. зафіксована на вулицях Попудренка, Скляренка, Інженера Бородіна – 52,2; 43,8 та 33,3% відповідно.

Вміст  діоксиду сірки перевищував рівень ГДКс.д. на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 де середньомісячна концентрації становила 0,3 ГДКс.д. Найбільші середньомісячні концентрації діоксиду сірки зафіксовані: на Бессарабській і Деміївській площах – 1,8 ГДКс.д., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації на постах міста становили 0,1-0,6 ГДКм.р., на вулиці Інженера Бородіна – 1,1 ГДКм.р.

Середньомісячні  концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,1 раза, на інших постах  середньомісячні концентрації  завислих речовин  були  на рівні  0,5-0,9 ГДКс.д.   Максимальні  разові  концентрації  були  у межах  0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю не перевищували допустимих рівнів і були у межах 0,1-0,7 ГДКс.д. Найвища разова концентрація оксиду вуглецю зафіксована  26 березня на вулиці Семена Скляренка – 3,7 ГДКм.р.; на вулиці Каунаській зафіксовано максимальний вміст оксиду вуглецю на рівні 1,3 ГДКм.р., на інших постах міста – 0,1-0,7 ГДКм.р.

Середньомісячні  концентрації формальдегіду майже на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. Вміст формальдегіду на рівні 3,4 ГДКс.д. був зафіксований на вулиці Семена Скляренка, 1,9 ГДКс.д. – на проспекті Перемоги; в районі проспекту Науки вміст формальдегіду був найнижчим і досягав 0,8 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячні та максимальні концентрації фенолу, фтористого водню, хлористого водню, оксиду азоту, сірководню та аміаку не перевищували рівнів відповідних санітарно гігієнічних нормативів.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненим у лютому був район вулиці  Семена Скляренка, де рівень забруднення повітря характеризувався, як високий, але наближався до градації "дуже високий" (див.рис). Високим рівнем забруднення повітря характеризувались також проспект Перемоги, вулиці Попудренка та Інженера Бородіна, площі Перемоги і Бессарабська, вулиця Кау­наська, Оболонський проспект, Деміївська площа, вулиця Академіка Стражеска.

В районах вулиці Олександра Довженка, бульвару Лесі Українки та Гідропарку фіксувався підвищений рівень забруднення повітря. Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).

Порівняно з січнем 2019 року рівень забруднення повітря в Києві майже не змінився. Відмічалось зниження вмісту формальдегіду, зростання - діоксиду азоту.

У порівнянні з лютим 2018 р. загальний рівень забруднення атмосферного повітря підвищився. Зафіксовано суттєве зростання вмісту діоксиду сірки, підвищення вмісту діоксиду азоту. Поряд з цим дещо знизився вміст фенолу та оксиду азоту.

 

 

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.

 

Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів.

У лютому 2019 р. було проаналізовано 576 проб повітря, відібраних у місті Біла Церква, по 288 проб – у містах Бровари, Обухів та Українка.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький. У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин та оксиду вуглецю у лютому не перевищували відповідні ГДКс.д.

Середньомісячний вміст діоксиду сірки у лютому 2019 року в Обухові досягав 1,1 ГДКс.д., у Броварах, Білій Церкві та Українці був у межах 0,5-0,8 ГДКс.д.

Підвищений рівень забруднення спостерігався як завжди, з діоксиду азоту, середньомісячні концентрації якого в у Білій Церкві були на рівні 2,1 ГДКс.д., Обухові та Українці – 2,0 ГДКс.д., у Броварах – 1,8 ГДКс.д.

У порівнянні з лютим минулого року в Обухові та Українці знизився вміст оксиду вуглецю і діоксиду азоту. Вміст інших домішок у містах контролю майже не змінився.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у лютому  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста та 6 км нижче міста, на  5-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними  показниками.

У лютому було відібрано 5 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного на рівні 1- 2 ГДК,  фенолами  та сполуками міді - 2 - 3 ГДК,  мангану – 1 - 5 ГДК,  хрому шестивалентного – 2 - 5 ГДК. Вміст азоту нітритного, заліза загального, сполук цинку був на рівні ГДК.

Концентрації синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували нормативи рибогосподарського призначення.

У порівнянні з лютим 2018 р. у воді р. Дніпро в районі Києва  зменшились концентрації заліза загального, сполук міді, цинку, мангану та хрому шестивалентного.

новини ЦГО
11.03.2019  «Темпи глобального потепління наростають» - стверджує директор Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса
8-9 березня за даними спостережень метеостанції обсерваторії у Києві побито 4 температурні рекорди.
05.03.2019  Щойно кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели підсумки календарної зими, а в
За даними спостережень метеостанції обсерваторії 4 березня середньодобова температура повітря у стол
04.03.2019  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели підсумки
За даними спостережень метеостанції обсерваторії температура минулої зими у Києві склала -2,0°С,
01.03.2019  Цьогорічний лютий у столиці був зовсім не «лютим»
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
18.02.2019  Цьогорічна зима відзначилась першим весняним температурним рекордом у Києві
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськоговаш IP 34.207.146.166
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії