Галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України (далі – ГДА МГС) створено постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 р. № 862 "Про створення галузевого державного архіву матеріалів гідрометеорологічних спостережень Державної служби з надзвичайних ситуацій" і є прямим правонаступником галузевого державного архіву гідрометслужби України, створеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.07.1995 р. № 570 "Про створення галузевого державного архіву Державного комітету України по гідрометеорології".
ГДА МГС є архівною установою, що входить як самостійний структурний підрозділ з особливим статусом до складу Центральної геофізичної обсерваторії.
На даний час ГДА МГС є єдиним в Україні спеціалізованим архівом, у якому налічується 8 фондів, де зберігається унікальна інформація про минулий та сучасний стан довкілля України за його кількісними та якісними показниками, а саме: документи з питань гідрології, метеорології, агрометеорології, аерології, синоптики, гідробіології, відомості про радіаційний контроль та матеріалами спостережень за забрудненням навколишнього природного середовища.
До структури ГДА МГС входять три відділи:
– відділі зберігання інформації на паперових носіях (далі – ВІП);
– відділ зберігання інформації на технічних носіях (далі – ВІТ);
– відділ підготовки та видачі інформації (далі – ВПІ).
ВІП ГДА МГС, відповідає за збереження архівних документів на паперових носіях по фондах, а саме: метеорологічному, гідрологічному, агрометеорологічному, синоптичному, аерологічному, даних спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища, відомчої гідрометеорологічної мережі, інформаційно-довідкової та нормативної літератури.
Тут містяться окремі документи метеорологічних спостережень (з перервами) по Херсону з 1808 р., по Києву з 1812 р., по Полтаві з 1824 р., по Луганську 1828 р. тощо. В архіві також зберігаються Щоденники візуальних метеорологічних спостережень з початку ХІХ ст., унікальні гідрологічні щорічники Австрії, Угорщини, Польщі, є дані гідрометеорологічних спостережень періоду Першої світової війни, Громадянської та Другої світової війн.
Матеріали активно використовують науково-дослідницькі і виробничі установи та організації різних галузей економіки при складанні фактичної оцінки, прогностичних та ретроспективних розрахунків гідрометеорологічних умов та екологічного стану в Україні.
ВІТ ГДА МГС був створений для забезпечення збереження матеріалів гідрометеорологічних спостережень та інформації про екологічний стан довкілля України в електронному вигляді на технічних носіях. Необхідність створення цього відділу була зумовлена тим, що починаючи з 1988 року в гідрометслужбі України вся інформація, (як оперативна так і режимна), почала оброблятися в автоматизованому режимі на ЕОМ.
Відділ зберігає гідрометеорологічну інформацію та інформацію про екологічний стан довкілля з усіх напрямків спостережень, ця інформація надходить від гідрометеорологічних організацій ДСНС України відповідно до встановлених вимог та строків. Створено і постійно поповнюється страховий фонд матеріалів гідрометеорологічних спостережень.
Розробляються інформаційно-пошукові системи, які повинні забезпечувати швидкий доступ до матеріалів гідрометеорологічних спостережень, їх обробки і узагальнення згідно з запитами споживачів, а також здійснюється робота із перенесення архівних даних з паперових носіїв на технічні, сумісні з персональними комп'ютерами.
ВПІ ГДА МГС виконує замовлення органів державної влади і управління, міністерств, відомств, підприємств і організацій багатьох галузей економіки України, щодо підготовки надання гідрометеорологічної інформації та інформації про екологічний стан довкілля, яка зберігається в ГДА МГС.
Ці роботи виконуються на підставі договорів або разових замовлень на платній основі, юридичною підставою якої є Постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1102" Деякі питання надання платних послуг підрозділами Міністерства надзвичайних ситуацій".
З 2001 року архів очолює Довгич Михайло Іванович.
Запрошуємо до взаємовигідної співпраці! |