CENTRAL GEOPHYSICAL OBSERVATORY named after Boris Sreznevsky 21 Жовтня 2018 Неділя
  main   |   news   |   contacts   |   guestbook   |   files   |   documents   |   audio recordings   |   weather passport   |  
за місяць
29583 переглядів
493 відвідувачів
992 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища
у  м. Києві  і  Київській області   у  вересні  2018 року
за даними спостережень ЦГО ім. Бориса Срезневського

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського проводились спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6247 проб. Визначалась 20 забруднювальних домішок, з них основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту та оксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у вересні загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на п’яти постах він характеризувався, як дуже високий, на шести – як високий, на двох – як підвищений, на одному – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Загалом по місту у вересні середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 4,0 ГДКс.д., діоксиду азоту – 3,3 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,5 ГДКс.д. Вміст фенолу був на рівні 1,0 ГДКс.д.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень санітарно-гігієнічних нормативів майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентрації відмічені на Бессарабській площі – 4,5 ГДКс.д., проспекті Перемоги, вулицях Попудренка і Каунаській – 4,0 ГДКс.д., площах Перемоги, Деміївській, Оболонському проспекті та вулиці Інженера Бородіна – 3,8 ГДКс.д.; найменша – на ПСЗ №5 (пр. Науки,37 - район  Багринової гори) – 0,5 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на проспекті Перемоги, Бессарабській площі та вулиці Попудренка становив 1,4 ГДКм.р., ще на дев’яти постах максимальні концентрації були у межах 1,1-1,3 ГДКм.р. Всього у вересні зафіксовано 133 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 14% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 26,3%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Бессарабської площі та вулиці Попудренка – 30-32%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі в 1,3 раза, на проспекті Перемоги – в 1,1 раза. Максимальні разові концентрації завислих речовин коливались у межах 0,2-0,8 ГДКм.р.

З оксиду вуглецю найбільша середньомісячна концентрація була зафіксована в районі Бессарабської площі – 1,0 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,2-0,8 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю на рівні 1,4 ГДКм.р. зареєстровано на вулицях Каунаській та Межигірській, на рівні 1,2 ГДКм.р. – на Бессарабській площі, вулиці Попудренка, бульварі Лесі Українки.

Середньомісячні концентрації формальдегіду на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7-5,3 рази. Дуже високі середньомісячні концентрації формальдегіду – на рівні 5,3 ГДКс.д. були зафіксовані на Бессарабській площі та вулиці Олександра Довженка, 5,0 ГДКс.д. – на Деміївській площі, проспекті Перемоги та вулиці Каунаській. В районі проспекту Науки середньомісячний вміст формальдегіду був найнижчим і досягав 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,4-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту у вересні становив 1,5 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на Деміївській площі – в районі інтенсивного руху автотранспорту.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки, фенолу, фтористого водню, хлористого водню, сірководню та аміаку не перевищували рівнів відповідних санітарно гігієнічних норм.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у вересні були райони Бессарабської та Деміївської площ, вулиць Каунаської та Олександра Довженка (поблизу метро Шулявка), проспекту Перемоги (район метро Святошин), де рівень забруднення характеризувався як дуже високий. Дещо менше, але на рівні «високого» було забруднене повітря в районі Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), Попудренка (метро Чернігівська), Скляренка, бульвару Лесі Українки (див. рис.).

Підвищений рівень забруднення повітря фіксувався на вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та на Гідропарку (район поблизу мосту метро та автомагістралі). Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем помітно знизився – з «дуже високого» до «високого рівня», що пов’язано з метеорологічними та синоптичними умовами вересня: зниженням температури повітря, проходженням атмосферних фронтів, значним випадінням опадів. Спостерігалось суттєве зниження вмісту формальдегіду, незначне – діоксиду азоту.

Порівняно з вереснем 2017 р. рівень забруднення повітря в місті дещо підвищився, в основному, за рахунок зростання вмісту формальдегіду та діоксиду азоту.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.

 

Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів. У м. Біла Церква через ремонт і повірку приладу вміст оксиду вуглецю у вересні не визначався.

У вересні 2018 р. було проаналізовано 500 проб повітря, відібраних у місті Біла Церква, по 300 проб – у містах Бровари, Обухів та Українка.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький. У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у вересні не перевищували відповідні ГДКс.д. Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого у Білій Церкві була на рівні 2,5 ГДКс.д., в Обухові, Українці та Броварах – 1,8 ГДКс.д.

У порівнянні з вереснем минулого року спостерігалось незначне зниження вмісту завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю в Українці, зниження вмісту оксиду вуглецю і діоксиду азоту в Обухові та Броварах; у Білій Церкві рівень забруднення повітря не змінився.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у вересні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста та 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними  показниками.

У вересні було відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту нітритного та фенолами на рівні 1 - 2 ГДК,   сполуками міді – 1 - 4 ГДК, сполуками хрому шестивалентного – 1 - 5 ГДК, цинку – 1 - 12 ГДК, мангану – 1 - 13 ГДК. Вміст азоту амонійного та заліза загального був майже на рівні ГДК.

Концентрації нафтопродуктів, синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з вереснем 2017 р. у воді р. Дніпро в районі Києва дещо збільшився вміст сполук цинку та мангану; поряд з цим зменшились концентрації міді і  хрому шестивалентного.

За результатами біотестування хронічна токсична дія вод водосховища на плодючість та виживання тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis  була відсутня.

CGO news
19.10.2018  Надзвичайно тепла середина жовтня ознаменувалася п’ятьма температурними рекордами у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
18.10.2018  Середина жовтня радує киян справжнім літом
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
17.10.2018  Середина жовтня у столиці ознаменувалася найтеплішим днем за 137 років спостережень
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
11.10.2018  Інформація про підвищені рівні забруднення атмосферного повітря у Києві
Інформація  про підвищені рівні забруднення атмосферного повітря у Києві   За даними ст
08.10.2018  Через 2 тижня після початку метеорологічної осені до Києва завітало «бабине літо»
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневськоговаш IP 54.161.116.225
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії