CENTRAL GEOPHYSICAL OBSERVATORY named after Boris Sreznevsky 21 Січня 2020 Вівторок
  main   |   news   |   contacts   |   files   |   documents   |   audio recordings   |   weather passport   |  
за місяць
25078 переглядів
722 відвідувачів
847 сессійновини

12.05.2016    ПРЕС-РЕЛІЗ До 30-річчя відділу радіаційно-екологічного контролю Центральної геофізичної обсерваторії

ПРЕС-РЕЛІЗ

   До 30-річчя відділу радіаційно-екологічного контролю

Центральної геофізичної обсерваторії

 

30 років тому Чорнобильська катастрофа дала поштовх розвитку

системи радіаційного моніторингу довкілля в Україні

 

Питання стану радіоактивного забруднення довкілля залишається болючою темою для населення нашої країни. Це наочно продемонстрували лісові пожежі 2015 року у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, які викликали шквал стурбованих запитів щодо радіаційної ситуації в столичному регіоні як від громадян, так і від організацій і установ. Не варто забувати також, що наявність атомних електростанцій на території країни та за її межами таїть у собі потенційну небезпеку забруднення довкілля у разі нештатного викиду радіонуклідів у повітря. Аварія на японській АЕС «Фукусіма-1», відлуння якої у вигляді радіоактивних аерозолів з «свіжими» продуктами ядерного ділення зафіксували фахівці Центральної геофізичної обсерваторії, зайвий раз підтверджує важливість системи радіаційного моніторингу для безпеки населення України.

 

Початком радіаційно-екологічного моніторингу в Україні вважається сумний рік Чорнобильської катастрофи. Насправді ж організація мережі систематичних спостережень за радіоактивним забрудненням довкілля відноситься до 50-х років минулого сторіччя. Її створення було обумовлено необхідністю оцінки наслідків використання ядерної енергії у різних сферах діяльності людини, перш за все випробувань ядерних пристроїв у атмосфері. Радіометрична мережа державної гідрометслужби починалась з 16 пунктів спостережень за радіаційним станом повітря, а у останній передаварійний рік складалась з 188 пунктів контролю рівнів гамма-випромінення, 29 пунктів спостережень за забрудненням повітря.  

Аварія на Чорнобильській АЕС каталізувала розвиток системи радіаційного моніторингу в Україні. На державну гідрометеорологічну службу, враховуючи досвід радіаційних спостережень попередніх років, було покладено завдання щодо оцінки стану радіоактивного забруднення території України. У зв’язку із суттєвим збільшенням обсягів робіт по визначенню вмісту радіоактивних речовин у навколишньому середовищі, розшифруванню радіонуклідного складу забруднення і для детального і оперативного контролю за радіаційною обстановкою, у липні 1986 року на базі лабораторії радіометрії (яка функціонувала в складі Київської гідрометобсерваторії ще з 1964 року) організовано відділ радіаційно-екологічного контролю, який існує і донині.

Фахівці відділу брали активну участь в оцінці масштабу наслідків Чорнобильської катастрофи, виявленні та уточненні контурів зон радіоактивного забруднення. Отримана інформація бралась за основу при розробці програм заходів щодо протирадіаційного захисту населення.

Радіометрична мережа державної гідрометслужби України формувалась роками; на час створення вона мала сучасне апаратурне оснащення і функціонувала за добре відпрацьованою схемою. Але вже давно радіаційний моніторинг не належить до пріоритетів держави. Фінансування на радіоекологічні роботи практично відсутнє, а приладова база відділу та мережі спостережень давно потребує оновлення.

Сподіваємось, що до 35-тих роковин Чорнобильської катастрофи радіологічний напрямок державної гідрометслужби отримає належне фінансування, завдяки якому ми достойно ввійдемо до Європейського співтовариства!  

Урочисті заходи з нагоди 30-річчя створення відділу радіаційно-екологічного контролю Центральної геофізичної обсерваторії розпочнуться 20 травня 2016 року о 15-00 за адресою: Київ, проспект Науки, 39 корп.2.

 

Запрошуються представники засобів масової інформації

...
CGO News
02.09.2016  Цьогорічне літо виявилось п’ятим серед найспекотніших і третім серед найсухіших за весь період спостережень у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середня температура пов
01.09.2016  Погодні підсумки серпня у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії середньомісячна темпера
23.08.2016  Огляд погоди у Києві 24 серпня за 25 років Незалежності України
Напередодні Дня Незалежності кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії підготували огляд
23.08.2016  У столиці День прапора ознаменувався черговим температурним рекордом
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 23 серпня у Києві спост
01.08.2016  Зростання забруднення повітря у столиці пов’язане з викидами забруднювальних речовин та погодними умовамиваш IP 35.175.201.14
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії