ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 15 Серпня 2018 Середа
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
18633 переглядів
356 відвідувачів
591 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у  червні  2018 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією  імені Бориса Срезневського спостереження за забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 стаціонарних постах міста Києва  (на ПСЗ № 10 та ПСЗ №13 спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6950 проб. Визначалось 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту і оксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

У червні стан забруднення атмосферного повітря в місті порівняно з попереднім місяцем підвищився. Зростанню забруднення повітря сприяли синоптичні умови – антициклональний характер погоди, нічні приземні інверсії, слабкий вітер у приземному шарі та висока температура повітря. Середня місячна температура повітря червня у Києві була на 2,4°С вище за норму. Опадів у столиці випало 111 мм, що склало 152% кліматичної норми, причому 30 червня їх випало 68,3 мм. Червень у столиці виявився теплим та дуже дощовитим в останній день. 

Українським гідрометцентром було надано штормове попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві з 18 по 22 червня, коли спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря. 

За індексом забруднення атмосфери (ІЗА) рівень забруднення повітря у червні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на семі постах він характеризувався, як дуже високий, на чотирьох – як високий, на двох – як підвищений, на одному – як низький (рис.1). На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Загалом по місту у червні середньомісячні концентрації чотирьох  забруднювальних речовин (другого та третього класу небезпеки) перевищували ГДКс.д.: формальдегіду – у 4,3 раза, діоксиду азоту – 4,0 рази, оксиду азоту – 1,7 раза, фенолу – 1,1 раза.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на ПСЗ № 7 (Бессарабська пл.) в 1,3 раза; на ПСЗ № 11 (пр. Перемоги) середньомісячна концентрація була на рівні 1,0 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів і були в межах 0,1-0,3 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації діоксиду сірки на постах міста не перевищували 0,1 ГДКм.р.

Найбільші середньомісячні концентрації оксиду вуглецю були зафіксовані в районах Деміївської (ПСЗ № 20) та Бессарабської площ – 1,0 і 1,1 ГДКс.д. В районі вул. Олександра Довженка (ПСЗ №2), площі Перемоги (ПСЗ №6), Оболонського проспекту (ПСЗ №17) середньомісячні концентрації оксиду вуглецю дорівнювали 0,8 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю досягали 2,4 ГДКм.р. на ПСЗ №6, 1,0 ГДКм.р. – на ПСЗ №2, ПСЗ №7, ПСЗ №20.  Кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю на ПСЗ №6 становила 8%.

Вміст діоксиду азоту у червні за середньомісячними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. на всіх постах, крім ПСЗ №5 (пр. Науки - район  Багринової гори). Найбільші середньомісячні концентрації відмічені на Бессарабській площі – 5,4 ГДКс.д., на вул. Семена Скляренка (ПСЗ № 21) – 5,0 ГДКс.д, вул. Інженера Бородіна (ПСЗ № 4), Каунаській (ПСЗ № 9), площі Перемоги та проспекті Перемоги (ПСЗ №11) – 4,8 ГДКс.д.   На інших постах  середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,5-4,5 ГДКс.д., на ПСЗ № 5 - 0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на рівні 1,7 ГДКм.р. зафіксовано на проспекті Перемоги,  1,6 ГДКм.р. - на Бессарабській площі, вул. Попудренка (ПСЗ №3), площі Перемоги, Бессарабської площі, вул. Каунаської, 1,5 ГДКм.р. – ще на п’яті постах спостережень. Всього з діоксиду азоту у червні зафіксовано 323 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 30,8% від загальної кількості спостережень за цією домішкою (у минулому місяці – 23,3%). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту зафіксована на ПСЗ №№ 21, 6, 20, 2, 9, 11 (41% - 46%).

Вміст формальдегіду визначався на 13-ти постах. Дуже високий середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано на Бессарабській площі – 6,0 ГДКс.д., на вул. Олександра Довженка – 5,3 ГДКс.д., проспекті Перемоги, Деміївській площі – 5,0 ГДКс.д.. На інших постах середньомісячні концентрації формальдегіду були у межах 2,0-4,7 ГДКс.д. Максимальні концентрації формальдегіду досягали на вул. Олександра Довженка 1,3 ГДКм.р., Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на площі Перемоги, проспекті Перемоги і Деміївській площі, вул. Семена Скляренка були у межах 1,0-1,1 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації фенолу на усіх шести постах були у межах 0,9 – 1,2 ГДКс.д., максимальні – у межах 0,4-0,5 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту у червні підвищився до 1,7 ГДКс.д., максимальний становив 0,4 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Деміївська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

Середньомісячні концентрації сірководню на трьох постах, де вимірювалась ця домішка, становили 0,001-0,002 мг/м3, максимальні - 0,003 мг/м3 (0,4 ГДКм.р.).

Середньомісячний вміст хлористого водню (визначався на 7 постах) становив 0,4-0,6 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки у межах 1,0-1,2 ГДКм.р. зафіксовано на усіх постах, де він визначався.

Вміст аміаку та фтористого водню не перевищували рівень відповідних санітарно гігієнічних нормативів.

 У просторовому розподілі найбільш забрудненими у червні були райони Бессарабської площі, вул. Олександра Довженка (поблизу метро Шулявка), Деміївській площі, вул. Каунаської, Оболонського проспекту, проспекту Перемоги (район метро Святошин), площі Перемоги, де рівень забруднення характеризувався як дуже високий (див. рис.). Дещо менше, але на рівні «високого» були забруднені райони вулиць Семена Скляренка, Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), бульвару Лесі Українки та вулиці Попудренка. Підвищений рівень забруднення повітря фіксувався на вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та на Гідропарку (район поблизу мосту метро та автомагістралі). Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії – зелена зона міста).

У порівнянні з попереднім місяцем рівень забруднення повітря в місті підвищився за рахунок зростання середньомісячного вмісту формальдегіду та окислів азоту.

Порівняно з червнем 2017 р. забруднення повітря також підвищилось за рахунок підвищення вмісту формальдегіду, діоксиду та оксиду азоту.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.

 

Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у червні проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка.

Визначався вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту) і вміст важких металів.

У місті Біла Церква у червні було відібрано і проаналізовано 600 проб, у Броварах, Обухові та Українці – по 300 проб повітря.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

У червні середньомісячні концентрації діоксиду азоту перевищували рівень ГДКс.д. в місті Біла Церква у 2,5 раза, у містах Бровари  та Українка – у 2,2 раза, у м. Обухів – у 2,0 рази.  Порівняно з травнем цього року у містах Бровари і Українка дещо підвищився середньомісячний вміст завислих речовин та діоксиду азоту, в м. Біла Церква – діоксиду азоту, в м. Обухів – оксиду вуглецю.

Порівняно з червнем 2017 р. відмічено незначне підвищення середньомісячного вмісту оксиду вуглецю у Білій Церкві, Обухові; завислих речовин в Українці та Обухові. Дещо знизився вміст діоксиду азоту у Білій Церкві, оксиду вуглецю - у Броварах та Українці. 


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились  у червні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.  Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними показниками.

У червні за гідрохімічними показниками  було відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний. Води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного та азоту нітритного на рівні 1 - 8 ГДК,  фенолами 1 - 3 ГДК, сполуками заліза загального – 1 - 2 ГДК, цинку – 1 - 4 ГДК,  сполуками міді та мангану – 1 - 6 ГДК, хрому шестивалентного – 2 - 5 ГДК. Концентрації  нафтопродуктів, синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з червнем 2017 р. у воді р. Дніпро в районі Києва дещо збільшився вміст сполук азоту нітритного та фенолів; зменшились концентрації  сполук міді, цинку, мангану, хрому шестивалентного.

За гідробіологічними показниками (розвиток планктонних ценозів) якість вод Канівського водосховища в районі Києва відповідала 3-му класу - помірне забруднення. За чисельністю переважали планктонні дрібноклітинні синьозелені водорості, але «цвітіння» води сильного ступеню в створі в межах Києва (лівий берег) відбувалось за рахунок біомаси діатомових водоростей.

За результатами проведених дослідів біотестування вод Канівського водосховища в районі Києва в усіх пробах хронічна токсична дія вод на плодючість та виживання тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis  була відсутня.

новини ЦГО
01.08.2018  Підсумки на початку холодного, а в кінці спекотного, липня у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
06.07.2018  Пришвидшення кліматичних змін в Україні на рубежі ХХ – ХХІ століть
                &nbs
03.07.2018  Початок липня нагадав киянам про кінець вересня
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
02.07.2018  Перший місяць літа у столиці виявився теплим та дуже дощовитим в останній день
За даними спостережень метеостанції обсерваторії імені Бориса Срезневського середньомісячна температ
06.06.2018  З приводу пожеж у зоні Чорнобильської АЕС
До уваги мешканців Києва! У зв'язку із численними зверненнями киян до ЦГО з приводу пожеж у зоні Човаш IP 54.81.110.186
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії