ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 11 Грудня 2018 Вівторок
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
17026 переглядів
390 відвідувачів
611 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища
у  м. Києві  і  Київській області   у  жовтні  2018 року
за даними спостережень ЦГО ім. Бориса Срезневського

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського проводились спостереження за  забрудненням  атмосферного повітря  на 16 постах міста Києва  (на двох з них спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6556 проб. Визначалась 20 забруднювальних домішок, з них основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту та оксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів (кадмій, залізо, манган, мідь, нікель, свинець, хром, цинк) та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосфери (ІЗА) рівень забруднення повітря у жовтні загалом по місту характеризувався, як високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на одинадцяти постах він характеризувався, як високий, на двох – як підвищений, на одному – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка (див. рис.).

У жовтні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 3,0 ГДКс.д., формальдегіду – 2,7 ГДКс.д., оксиду азоту - 1,3 ГДКс.д., фенолу – 1,0 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями на всіх постах перевищував рівень ГДКс.д., за виключенням ПСЗ № 5 (пр. Науки). Найбільші середньомісячні  концентрації на рівні 4,0 ГДКс.д. відмічені на Бессарабській та Деміївській площах, вулиці Попудренка, 3,8 ГДКс.д. – на проспекті Перемоги, площі Перемоги та вулиці Каунаській. На інших постах середній вміст діоксиду азоту становив 2,3-3,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 0,4 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на рівні 1,4 ГДКм.р. зафіксовано на проспекті Перемоги, площах Бессарабській, Деміївській, Перемоги. Ще на восьми постах максимальний вміст діоксиду азоту досягав 1,0-1,3 ГДКм.р. Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту спостерігалась на Бессарабській площі та вулиці Каунаській – 28,8% та 25% відповідно; загалом по місту вона становила 11,5% (в минулому місяці – 14%).

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі в 1,3 раза, на проспекті Перемоги – в 1,2 раза; на вулицях Каунаській та Скляренка – були на рівні 1,0 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

З оксиду вуглецю найбільші середньомісячні концентрації були зафіксовані в районах Бессарабської та Деміївської площ – 0,9 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,2-0,8 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю на рівні 1,4 ГДКм.р. зафіксовано на площі Перемоги, бульварі Лесі Українки та вулиці Попудренка, 1,2 ГДКс.д. – на Бессарабській площі. На інших постах максимальні концентрації були у межах – 0,4-1,0 ГДКм.р. Всього у жовтні зафіксовано 10 випадків перевищення ГДКм.р., що становило 1,3% від загальної кількості спостережень (у минулому місяці - 0,7%).

Середньомісячні  концентрації формальдегіду майже на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, перевищували рівень ГДКс.д. у 1,3-3,3 раза. Середньомісячна концентрація формальдегіду на рівні 3,3 ГДКс.д. була зафіксована на Бессарабській і Деміївській площах. Найнижчий середній вміст  формальдегіду на рівні 0,3 ГДКс.д. відмічався на проспекті Науки. Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,2-0,5 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту у жовтні становив 1,3 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на Деміївській площі – в районі інтенсивного руху автотранспорту.

Середньомісячні та максимальні концентрації діоксиду сірки, фенолу, фтористого водню, хлористого водню, сірководню та аміаку не перевищували рівнів відповідних санітарно гігієнічних норм.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у жовтні були райони Бессарабської та Деміївської площ. Дещо менше, але також на рівні «високого» було забруднене повітря в районі вулиці Каунаської, проспектів Перемоги (район метро Святошин) та Оболонського, площі Перемоги, вулиць Скляренка, Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), Олександра Довженка (поблизу метро Шулявка), Попудренка (метро Чернігівська), бульвару Лесі Українки. Підвищений рівень забруднення повітря фіксувався на вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та на Гідропарку (район поблизу мосту метро та автомагістралі). Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).

Забруднення атмосферного повітря у Києві порівняно з вереснем цього року майже за всіма домішками знизилось, більш помітно - формальдегідом, що зумовлено сезонним зниженням температури повітря. Деяке зростання зафіксовано лише з діоксиду сірки, ймовірно через початок опалювального сезону.

Порівняно з жовтнем 2017 р. рівень забруднення повітря в місті дещо підвищився, в основному, за рахунок зростання вмісту формальдегіду та діоксиду азоту.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.

 

Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. В атмосфері визначався вміст чотирьох основних домішок – завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та специфічних – 8-ми важких металів.

У жовтні 2018 р. було проаналізовано 572 проби повітря, відібраних у місті Біла Церква, по 312 проб – у містах Бровари, Обухів та Українка.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький. У повітрі міст Київської області середньомісячні концентрації завислих речовин, діоксиду сірки та оксиду вуглецю у жовтні не перевищували відповідні ГДКс.д. Підвищений рівень забруднення спостерігався лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого у Білій Церкві була на рівні 2,5 ГДКс.д., в Українці та Броварах – 1,8 ГДКс.д., в Обухові – 1,5 ГДКс.д.

У порівнянні з жовтнем минулого року у Білій Церкві спостерігалось підвищення вмісту діоксиду азоту,  в Обухові – підвищення вмісту діоксиду сірки та зниження оксиду вуглецю. Рівень забруднення повітря іншими домішками у містах контролю майже не змінився.

 

Додаткові дані по важких металах в м.Києві та містах Київської області за IІI квартал 2018 р.

Вміст важких металів визначався на семи постах міста Києва та на одному посту у містах Біла Церква, Бровари, Обухів, Українка.

Середні за ІІІ квартал та максимальні з середньомісячних концентрацій кадмію, заліза, мангану, міді, нікелю, свинцю, хрому та цинку на усіх постах спостережень були на рівні 0,0-0,1 ГДКс.д.


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились у жовтні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста та 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.

Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними  показниками.

У вересні було відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний.

Води Дніпра були забруднені сполуками азоту нітритного та фенолами на рівні 1-2 ГДК, сполуками міді – 1-4 ГДК, сполуками хрому шестивалентного – 1-5 ГДК, цинку – 1-12 ГДК, мангану – 1-13 ГДК. Вміст азоту амонійного та сполук заліза загального   був майже на рівні ГДК.

Концентрації нафтопродуктів, синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували відповідні санітарно-гігієнічні нормативи.

У порівнянні з жовтнем 2017 р. у воді р. Дніпро в районі Києва дещо збільшився вміст сполук цинку та мангану; зменшились концентрації сполук міді і  хрому шестивалентного.

За гідробіологічними  показниками за результатами біотестування хронічна токсична дія вод водосховища на плодючість та виживання тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis була відсутня.

новини ЦГО
03.12.2018  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського підвели підсумки календарної осені у
Календарна осінь закінчилася, а метеорологічна зима завітала до столиці ще 13 листопада, коли середн
03.12.2018  Погодні підсумки контрастного листопада у столиці
  За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезне
14.11.2018  До столиці досить рано завітала метеорологічна зима
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
08.11.2018  Про семінар «Технологічний трансфер у боротьбі зі змінами клімату», який відбувся у м.Нанкін (КНР) з 10 по 30 жовтня 201
З 10 по 30 жовтня 2018 р. начальник відділу кліматології ЦГО ім. Бориса Срезневського Доніч Олена А
08.11.2018  До 25-річчя створення гідроматеорологічної службі Збройних Сил України та 30 років на посаді директора ЦГО імені Бориса
25 років гідрометеорологічній службі Збройних Сил України (нагородження за посиланням)Про нагородженваш IP 54.227.31.145
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії