ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 18 Червня 2018 Понеділк
  головна |  новини |  контакти |  гостьова книга |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
18732 переглядів
290 відвідувачів
599 сессійПро стан забруднення навколишнього природного середовища у м. Києві і Київській області у  травні  2018 року

АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ.

Центральною геофізичною обсерваторією  імені Бориса Срезневського спостереження за забрудненням  атмосферного повітря  проводились на 16 стаціонарних постах міста Києва  (на ПСЗ № 10 та ПСЗ №13 спостереження проводились не в повному обсязі через відключення від електромережі).

Місто Київ.

Для визначення забруднення повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6425 проб. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту і оксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

Цьогорічний травень зайняв четверту позицію серед найтепліших у Києві з 1881 року. Середня місячна температура перевищила норму на 3,6°, а перша декада місяця виявилась аж на 7,1°С теплішою за кліматичну норму. Місячна кількість опадів склала 70 % кліматичної норми.

На початку та у останні дні травня у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря. Українським гідрометцентром було надано 2 штормові попередження про високий рівень забруднення  атмосферного  повітря  в  Києві:  з  1 по 5 травня та з 30 травня по 4 червня 2018 року. Зростанню забруднення повітря у ці періоди сприяли висока температура повітря та синоптичні умови – теплий сектор циклону, периферія та центр антициклону, приземні і припідняті інверсії, слабкий вітер та інші. У цей час на стаціонарних постах спостережень були зафіксовані високі концентрації забрудню­вальних речовин в атмосфері. Зокрема, середньодобові концентрації формальдегіду на деяких постах досягали 5,9-7,0 ГДКс.д., діоксиду азоту – 5,4-6,3 ГДКс.д.

У середині травня зі зміною характеру погоди (циклонічна діяльність, деяке зниження температури повітря, випадіння опадів), зафіксовано незначне зниження забруднення атмосферного повітря міста.

Загалом за індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у травні по місту характеризувався, як високий. По тери­торії міста рівень забруднення відрізнявся: на двох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на двох – як підвищений, на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У травні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 3,8 ГДКс.д., формальдегіду – 3,3 ГДКс.д.,  оксиду азоту – 1,5 ГДКс.д., фенолу – 1,0 ГДКс.д.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі в 1,3 раза, на проспекті Перемоги – у 1,1 раза. Максимальні разові концентрації завислих речовин  коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Найвищі середньомісячні концентрації оксиду вуглецю були зафіксовані в районах Бессарабської та Деміївської площ – 1,2 і 1,1 ГДКс.д. відповідно. На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,3-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю на Бессарабській і Деміївській площах досягали 1,0 ГДКм.р., на інших постах становили 0,4-0,8 ГДКм.р.

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентрації відмічені: на Бессарабській площі – 5,2 ГДКс.д., площах Перемоги і Деміївській,  вулицях Попудренка, Інженера Бородіна, Каунаській, Скляренка – 4,5 ГДКс.д.  На інших постах  середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,5-4,3 ГДКс.д., на ПСЗ № 5 (пр.Науки - район  Багринової гори) – 0,5 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на рівні 1,7 ГДКм.р. зафіксовано на Деміївській площі, 1,6 ГДКм.р. - на Бессарабській площі, 1,5 ГДКм.р. – ще на восьми постах спостережень. Всього з діоксиду азоту у травні зафіксовано 266 випадків перевищення ГДКм.р., що становило 23,3% від загальної кількості спостережень за цією домішкою (у минулому місяці – 17,6%). Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту зафіксована на Бессарабській площі та вулиці Каунаській – 44 і 43,8% відповідно.

Середньомісячний вміст оксиду азоту досягав 1,5 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р.

Вміст формальдегіду визначався на 13-ти постах спостережень. Дуже високий середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано на Бессарабській площі – 5,3 ГДКс.д., на Деміївській площі, вулицях Довженка та Каунаській – 4,0 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації формальдегіду становили 1,7-3,7 ГДКс.д. Максимальна концентрація формальдегіду на проспекті Перемоги досягала 1,3 ГДКм.р., на інших постах максимальні були в межах 0,4-1,0 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст хлористого водню (визначався на 7 постах) становив 0,4-0,6 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на рівні 1,4 ГДКм.р. зафіксовано на площі Перемоги, 1,3 ГДКм.р. – на проспекті Перемоги та вулиці Попудренка, у межах 0,9-1,1 ГДКм.р. – на інших постах спостережень.

Середньомісячні концентрації фенолу на усіх шести постах, де визначалась ця домішка, досягали рівня 1,0 ГДКс.д.  Максимальні разові концентрації були у межах 0,4-0,5 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації сірководню були у межах 0,001-0,002 мг/м3, максимальні – 0,002-0,003 мг/м3 (0,3-0,4 ГДКм.р.).

Середньомісячні та максимальні концентрації фтористого водню, діоксиду сірки та аміаку не перевищували рівнів відповідних санітарно гігієнічних нормативів.

У просторовому розподілі найбільш забрудненими у травні були райони Бессарабської та Деміївської площ – тут рівень забруднення характеризувався як дуже високий (див. рис.).

Дещо менше, але на рівні «високого» були забруднені райони вулиць Олександра Довженка (поблизу метро Шулявка), Каунаської, проспектів Перемоги та Оболонського, площі Перемоги, вулиць Семена Скляренка, Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), бульвару Лесі Українки та вулиці Попудренка (метро Чернігівська).

Підвищений рівень забруднення повітря фіксувався на вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та на Гідропарку (район поблизу мосту метро та автомагістралі).

Низьким забрудненням повітря характеризувався проспект Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії – зелена зона міста).

У порівнянні з попереднім місяцем рівень забруднення повітря в місті дещо підвищився за рахунок зростання середньомісячного вмісту діоксиду азоту, формальдегіду, оксиду вуглецю.

Порівняно з травнем 2017 р. забруднення повітря також підвищилось за рахунок підвищення вмісту формальдегіду, окислів азоту, фенолу. Поряд з цим дещо знизився вміст оксиду вуглецю, фтористого водню та діоксиду сірки.

Для визначення забрудненості повітря у місті Києві за місяць було відібрано і проаналізовано 6734 проби. Визначалась 20 забруднювальних домішок. Основні – завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю і діоксид азоту. З специфічних домішок визначались сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  8 важких металів та ін. Їх склад визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) речовин у повітрі населених міст. ГДК розподіляються на середньодобові (ГДКс.д.), і з ними порівнюються середні концентрації, та максимально разові (ГДКм.р.), з ними порівнюються разові максимальні концентрації шкідливих речовин.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) загальний рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на трьох постах він характеризувався, як дуже високий, на дев’яти – як високий, на одному – як підвищений,  на одному посту – як низький. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

Цьогорічний серпень у Києві виявився найсухішим за 125 років спостережень за опадами у столиці. За даними метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії, яка розташована на проспекті Науки, опадів випало лише 3 мм, що склало 4% кліматичної норми. Середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,6°С, що перевищило кліматичну норму аж на 4,0°С. Загалом увесь серпень був спекотним за температурним режимом. Температура першої і другої декад перевищили кліматич­ну норму на 3,9°С та 3,5°С відповідно; третя декада була вищою за кліматичну норму аж на 4,5°С.

З початку серпня 2015 р. у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром на період з 8 по 14 серпня було надано два штормових попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві, зумовлений антициклональною погодою, спекою, наявністю приземних інверсій, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. У цей період на постах Києва були зафіксовані найбільші концентрації забруднювальних речовин в атмосфері.

Зокрема, протягом 7-15 серпня, на всіх постах міста, за винятком ПСЗ № 5 (пр.Науки) та ПСЗ №15 (Гідропарк) середньодобові концентрації діоксиду азоту та формальдегіду досягали 4,8-5,6 ГДКс.д., а в районах Бессарабської та Московської площ – до 6,7 ГДКс.д.  Після  незначного  зниження  вмісту  цих домішок  у  другій  половині  місяця,  починаючи  з 28 по 31 серпня знову відмічалось зростання середньодобових концентрацій діоксиду азоту до 5,0-5,7 ГДКс.д., формальдегіду – до 4,4-5,6 ГДКс.д. на 12-ти ПСЗ. Вміст інших домішок у повітрі міста був відносно стабільним протягом усього серпня: найвищі середньодобові концентрації діоксиду сірки не перевищували середньодобові ГДК, оксиду азоту та завислих речовин – на деяких постах досягали 1,2-1,8 ГДКс.д.

У серпні загалом по місту середньомісячна концентрація діоксиду азоту досягала 4,3 ГДКс.д., формальдегіду – 4,0 ГДКс.д., оксиду азоту – 1,8 ГДКс.д., фтористого водню – 1,2 ГДКс.д. 

Вміст діоксиду азоту за середньомісячними та максимальними концентраціями перевищував рівень ГДКс.д. майже на всіх постах. Найбільші середньомісячні концентра­ції відмічені на Бессарабській площі – 5,0 ГДКс.д., вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Семена Скляренка, Московській площі, проспектах Перемоги та Оболонському – 4,8 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був на рівні 3,3-4,5 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,8 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Московській площі становив 2,0 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,8 ГДКм.р., на Оболонському проспекті – 1,7 ГДКм.р., на інших постах – був на рівні 1,2-1,6 ГДКм.р., на ПСЗ № 5 – 0,7 ГДКм.р. Всього у серпні було зафіксовано 354 випадки перевищення ГДКм.р., що становило 35,3% від загальної кількості спостережень по місту (в минулому місяці – 20,8%). Найбільша кількість перевищень зафіксована в районі Московської площі та проспекту Перемоги – 47%, на вулиці Скляренка, Оболонському проспекті,  Бессарабській  площі –  42-43,5%.

Середньомісячні концентрації завислих речовин перевищували рівень ГДКс.д. на Бессарабській площі та проспекті Перемоги в 1,3 раза; на інших постах були на рівні 0,7-0,8 ГДКс.д. Максимальний вміст завислих речовин на постах був у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Вміст діоксиду сірки за середніми та максимальними концентраціями на постах і загалом по місту не перевищував рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю досягали: в районі Бессарабської площі 1,2 ГДКс.д., на інших постах були у межах 0,1-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю становили: на вулиці Скляренка – 1,8 ГДКм.р., на перетині вулиці Академіка Стражеска та бульвару Лепсе – 1,6 ГДКм.р., на Бессарабській площі – 1,2 ГДКм.р., на Московській площі – 1,0 ГДКм.р.; на інших постах були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р. На ПСЗ № 1 та ПСЗ № 7 кількість випадків перевищення ГДКм.р. з оксиду вуглецю становила 4%, на ПСЗ № 21 – 2,2%, загалом по місту – 0,6%.

Вміст формальдегіду в повітрі міста у серпні значно підвищився і на всіх 13-ти постах, де проводились спостереження, середньомісячні концентрації перевищували рівень ГДКс.д. у 1,7 – 4,7 раза. Високі середньомісячні концентрації формальдегіду були зафіксовані на Бессарабській площі – 4,7 ГДКс.д., Московській площі, проспектах Перемоги і Оболонському, вулицях Стражеска і Скляренка – 4,3 ГДКс.д. В районі Гідропарку середньомісячна концентрація формальдегіду досягала 2,3 ГДКс.д., на проспекті Науки – 1,7 ГДКс.д.  Максимальні концентрації цієї домішки були у межах 0,3-0,8 ГДКм.р.

Середньомісячна концентрація оксиду азоту у серпні становила 1,8 ГДКс.д., максимальна – 0,6 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Московська площа) –  в районі інтенсивного руху автотранспорту.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської площі, Московської площі та проспекту Перемоги, де рівень забруднення повітря характеризувався як дуже високий. Райони вулиці Скляренка, Оболонського проспекту, площі Перемоги, вулиць Довжен­ка, Каунаська, Стражеска, бульвару Лесі Українки, вулиці Попудренка та Гідропарку характеризу­вались високим рівнем забруднення. В районі вулиці Сергія Лазо рівень забруднення повітря був підвищеним, на проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії) – низьким (див. рис.).

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря порівняно з попереднім місяцем та серпнем 2014 р. значно підвищився – з «високого» до «дуже високого рівня» (за ІЗА), що викликано було погодними умовами серпня – високою температурою повітря, приземними інверсіями, відсутністю опадів та слабким приземним вітром. Зафіксовано зростання середньомісячних концентрацій діоксиду азоту, формальдегіду, фтористого водню, а порівняно з минулим роком – ще й фенолу.

 

Київська область.

Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у травні проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка.

Визначався вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту) і вміст важких металів.

У місті Біла Церква у травні було відібрано і проаналізовано 576 проб, у Броварах, Обухові та Українці – по 288 проб повітря.

Загальний рівень забруднення повітря в усіх містах оцінювався, як низький.

Середньомісячні концентрації діоксиду азоту перевищували рівень ГДКс.д. в місті Біла Церква у 2,3 раза, у містах Бровари, Обухів та Українка – у 2,0 рази.  У місті Українка підвищився середньомісячний вміст оксиду вуглецю до 1,2 ГДКс.д. Вміст інших забруднювальних домішок  повітрі міст Київської області не перевищував відповідні ГДКс.д.

Порівняно з травнем 2017 року відмічено суттєве підвищення середньомісячного вмісту оксиду вуглецю у місті Українка, незначне підвищення – у  Білій Церкві; дещо знизився вміст оксиду вуглецю у Броварах.  В Обухові рівень забруднення повітря за всіма домішками дещо підвищився. 


ПОВЕРХНЕВІ ВОДИ.

Спостереження за станом забруднення води р. Дніпро (Канівське водосховище) в районі Києва проводились  у травні  в 3-х створах – 1,5 км вище міста, в межах міста, 6 км нижче міста на  9-ти вертикалях.  Якість води у Дніпрі визначалась за гідрохімічними та гідробіологічними показниками.

У травні було відібрано 18 проб, в яких визначалось до 40 хімічних речовин.

За даними спостережень кисневий режим річки був задовільний. Води Дніпра були забруднені сполуками азоту амонійного на рівні 2 ГДК,  фенолами 1 - 5 ГДК, сполуками цинку – 1 - 4 ГДК, заліза загального – 1 - 6 ГДК, сполуками міді – 2 - 10 ГДК, мангану – 2 - 11 ГДК, хрому шестивалентного – 5 - 12 ГДК. Вміст азоту нітритного  був на рівні ГДК. Концентрації  нафтопродуктів, синтетичних поверхнево-активних речовин (СПАР) не перевищували відповідні нормативи.

У порівнянні з травнем 2017 р. у воді р. Дніпро в районі Києва дещо збільшився вміст сполук азоту амонійного, заліза загального, мангану, хрому шестивалентного та фенолів; зменшились концентрації  сполук азоту нітритного.

За гідробіологічними показниками відібрано 27 проб води. За показниками розвитку планктонних ценозів якість вод Канівського водосховища відповідала 3-му класу - помірне забруднення. У створах 1,5 км вище міста та у межах міста масово розвивались діатомові та пірофітові водорості-індикатори органічного забруднення, але «цвітіння» води в районі Києва не спостерігалось.

За результатами біотестування хронічна токсична дія вод водосховища на плодючість та виживання тест-об’єкта ракоподібних Ceriodaphnia affinis  була відсутня.

новини ЦГО
06.06.2018  З приводу пожеж у зоні Чорнобильської АЕС
До уваги мешканців Києва! У зв'язку із численними зверненнями киян до ЦГО з приводу пожеж у зоні Чо
04.06.2018  Незважаючи на рекордно холодний березень, весна у столиці загалом виявилась суттєво теплішою за кліматичну норму
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
01.06.2018  Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського визначили, що травень у Києві розпочався
За даними спостережень метеостанції обсерваторії імені Бориса Срезневського середньомісячна температ
25.05.2018  Температура води у Дніпрі у столиці перевищила 20 градусів
За даними спостережень гідрологічної станції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезн
16.05.2018  Прес-реліз до дня Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
Традиційно у третю п’ятницю травня Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневськоваш IP 23.20.236.61
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії