ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 7 Грудня 2019 Субота
  головна |  новини |  контакти |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
16846 переглядів
316 відвідувачів
369 сессійновини

12.05.2016    ПРЕС-РЕЛІЗ До 30-річчя відділу радіаційно-екологічного контролю Центральної геофізичної обсерваторії

ПРЕС-РЕЛІЗ

   До 30-річчя відділу радіаційно-екологічного контролю

Центральної геофізичної обсерваторії

 

30 років тому Чорнобильська катастрофа дала поштовх розвитку

системи радіаційного моніторингу довкілля в Україні

 

Питання стану радіоактивного забруднення довкілля залишається болючою темою для населення нашої країни. Це наочно продемонстрували лісові пожежі 2015 року у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, які викликали шквал стурбованих запитів щодо радіаційної ситуації в столичному регіоні як від громадян, так і від організацій і установ. Не варто забувати також, що наявність атомних електростанцій на території країни та за її межами таїть у собі потенційну небезпеку забруднення довкілля у разі нештатного викиду радіонуклідів у повітря. Аварія на японській АЕС «Фукусіма-1», відлуння якої у вигляді радіоактивних аерозолів з «свіжими» продуктами ядерного ділення зафіксували фахівці Центральної геофізичної обсерваторії, зайвий раз підтверджує важливість системи радіаційного моніторингу для безпеки населення України.

 

Початком радіаційно-екологічного моніторингу в Україні вважається сумний рік Чорнобильської катастрофи. Насправді ж організація мережі систематичних спостережень за радіоактивним забрудненням довкілля відноситься до 50-х років минулого сторіччя. Її створення було обумовлено необхідністю оцінки наслідків використання ядерної енергії у різних сферах діяльності людини, перш за все випробувань ядерних пристроїв у атмосфері. Радіометрична мережа державної гідрометслужби починалась з 16 пунктів спостережень за радіаційним станом повітря, а у останній передаварійний рік складалась з 188 пунктів контролю рівнів гамма-випромінення, 29 пунктів спостережень за забрудненням повітря.  

Аварія на Чорнобильській АЕС каталізувала розвиток системи радіаційного моніторингу в Україні. На державну гідрометеорологічну службу, враховуючи досвід радіаційних спостережень попередніх років, було покладено завдання щодо оцінки стану радіоактивного забруднення території України. У зв’язку із суттєвим збільшенням обсягів робіт по визначенню вмісту радіоактивних речовин у навколишньому середовищі, розшифруванню радіонуклідного складу забруднення і для детального і оперативного контролю за радіаційною обстановкою, у липні 1986 року на базі лабораторії радіометрії (яка функціонувала в складі Київської гідрометобсерваторії ще з 1964 року) організовано відділ радіаційно-екологічного контролю, який існує і донині.

Фахівці відділу брали активну участь в оцінці масштабу наслідків Чорнобильської катастрофи, виявленні та уточненні контурів зон радіоактивного забруднення. Отримана інформація бралась за основу при розробці програм заходів щодо протирадіаційного захисту населення.

Радіометрична мережа державної гідрометслужби України формувалась роками; на час створення вона мала сучасне апаратурне оснащення і функціонувала за добре відпрацьованою схемою. Але вже давно радіаційний моніторинг не належить до пріоритетів держави. Фінансування на радіоекологічні роботи практично відсутнє, а приладова база відділу та мережі спостережень давно потребує оновлення.

Сподіваємось, що до 35-тих роковин Чорнобильської катастрофи радіологічний напрямок державної гідрометслужби отримає належне фінансування, завдяки якому ми достойно ввійдемо до Європейського співтовариства!  

Урочисті заходи з нагоди 30-річчя створення відділу радіаційно-екологічного контролю Центральної геофізичної обсерваторії розпочнуться 20 травня 2016 року о 15-00 за адресою: Київ, проспект Науки, 39 корп.2.

 

Запрошуються представники засобів масової інформації

...
Новини ЦГО
01.08.2016  Зростання забруднення повітря у столиці пов’язане з викидами забруднювальних речовин та погодними умовами
01.08.2016  Липень у столиці відзначився двома температурними рекордами протилежних значень
Цьогорічний липень у Києві ввійде до літопису метеорологічних спостережень унікальним перепадом темп
22.07.2016  21 липня виявилось найхолоднішим днем за 136 років спостережень у столиці
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 21 липня у столиці температ
18.07.2016  Друга половина календарного літа у столиці розпочалась з температурного рекорда
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії 17 липня у столиці було заф
04.07.2016  Погодні підсумки першого півріччя у столиці
Закінчилося перше півріччя 2016 року, яке виявилось у Києві, за даними спостережень метеостанції Ценваш IP 3.234.214.113
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії